Welcome
Welcome to cztrader

You are currently viewing our boards as a guest, which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community, you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content, and access many other special features. In addition, registered members also see less advertisements. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, join our community today!

Doporučení

Literatura a informace pro studijní účely

Doporučení

Příspěvekby Quikc » ned led 04, 2015 1:43 am

Zdravím, doporučil by jste mi někdo nějakou Literaturu, ze které/ých bych mohl studovat trading? Zaujali mě tyto:
kompletní průvodce úspěšného finančníka, tradingem k bohatství (rok vydání 2006, nemyslíte že to bude již zastaralé?), sell and sell short.
(radši jsem nedávám odkazy)
Co na ně říkáte?

Díky.
Quikc

Re: Doporučení

Příspěvekby CZTRADER » stř led 07, 2015 5:13 pm

Za sebe bych doporučil spíše anglickou literaturu zajímavé jsou např. tituly Forex Patterns & Probabilities od Ed Ponsi a také Day Trading the Currency Market od Kathy lien či rovnou kompletní průvodce The Complete Guide to Currency Trading & Investing: How to Earn High Rates of Return Safely and Take Control of Your Investments od Jamaine Burrell
CZTRADER
Site Admin

Return to Binární opce - Literatura a studijní materiály